Szef jak szpieg?

…czyli o tym jak właściwi ludzie na właściwych miejscach budują Twój biznes.

„Siadaj Kowalski! Dwója! Po raz kolejny pokazałeś wszystkim, że twoje miejsce jest gdzie indziej!”. W każdej szkolnej klasie był zawsze jakiś As. Nieokiełznany Mistrz posiadania wszystkiego w głębokim poważaniu. Zresztą, ciągłe kartkówki, odpytywania, sprawdziany, kolokwia, gnębiły nas wszystkich na każdym szczeblu edukacji. Miały jednak pewien nadrzędny cel, poza oczywistym nadwyrężaniem naszych zwojów mózgowych – sprawdzały naszą wiedzę. Jeśli miałeś/miałaś szczęście to Twoi rodzice szybko zauważyli drzemiące w Tobie talenty i wspierali Twój rozwój przez kolejne lata. Jeśli nie, czekała Cię trudna, ale równie ciekawa droga, pełna błędów, pomyłek i rock’n’roll’a. Dlaczego piszę o tym wszystkim?

Ponieważ chciałbym, żebyśmy wszyscy zadali sobie pytanie – czy dalej się uczę? Czy moi współpracownicy i pracownicy dalej się uczą? I przede wszystkim – czy znam ich umiejętności, talenty, mocne strony i czy umiem je we właściwy sposób wykorzystać w moim biznesie?

marker2

REKRUTACJA A POTEM?

Poszukując pracowników na konkretne stanowisko, określasz zestaw wymaganych umiejętności, posiadane doświadczenie. Przeprowadzasz mniej lub bardziej wyszukany proces rekrutacyjny, po którym następuje okres próbny i, jeśli kandydat się sprawdził, zatrudnienie. Kolejny zdolny człowiek dołączył do Twojego zespołu.

Mija rok. Wszystko gra, ale jakby stoi w miejscu. Pracownicy robią swoje a biznes powoli się rozwija. Wszystko jest na swoim miejscu, każdy trybik w maszynie działa a Ty i tak z końcem każdego miesiąca zastanawiasz się, czy nie dało się zrobić więcej? Czy można lepiej, szybciej, bardziej?

marker2

MOTYWACJA NIE MA CENY

Poza przypadkiem, w którym pieniądze są motywacją samą w sobie. Dobrze opłacany, zdolny pracownik, będzie dobrze pracował. Dobrze opłacany, zdolny pracownik, który lubi to co robi, będzie pracował doskonale. Takie osoby są jak samonapędzająca się maszyna. Obserwowałem wiele takich osób w pracy i zauważyłem, że znacznie lepiej działają, gdy da się im wolną rękę, swobodę i niezbędne narzędzia. Ale gdzie takie znaleźć?

Wszędzie. Jestem przekonany, że masz takie osoby wokół siebie. Spotykasz je każdego dnia. W swoim biurze. Może niedawno kogoś takiego zatrudniłeś? A może wszyscy mają predyspozycje do bardziej kreatywnego podejścia i efektywnej pracy? Skąd wiesz, że Twoja księgowa nie jest urodzonym sprzedawcą? Jak sprawdzić czy Twój magazynier nie ma przypadkiem smykałki do reklamy a znudzony spotkaniami handlowiec nie marzy o pracy w zespole projektowym?

~ Marcin Sławek DZIUPLA DRWALA

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s