Do przodu? Czy znowu w miejscu?

… czyli rzecz o tym, dlaczego warto się uczyć, wdrażać cudze, sprawdzone pomysły i podejmować ryzyko.

Nowy rok to dla większości z Was czas zmian. Oczywiście – nie potrafiłem znaleźć bardziej banalnego początku dzisiejszego felietonu. Jednak czy aby na pewno jest banalnie?

Większość z nas składa sobie wielkie, noworoczne obietnice. Zmiany przyzwyczajeń, porzucenie złych nawyków, obietnice na lepsze życie. Mądrzejsi, zdrowi i bardziej poukładani – właśnie takimi chcemy siebie widzieć od każdego stycznia, kolejnego nowego roku. I jak nam się to udaje?
marker2
NIE BÓJ SIĘ ZMIAN
Jest jednak pewna sfera życia, w której bardzo rzadko wprowadzamy istotne i kluczowe zmiany. Mowię tutaj o naszych biznesach. Biznesach, które często stają się nam bliższe od domowego zacisza, spotkania ze znajomymi czy zasłużonego urlopu. Z własnego doświadczenia wiem jak to jest – być „kombajnem”, jednoosobową i wielozadaniową jednostką specjalną. Stawać przed lustrem z końcem każdego roku i wmawiać sobie – „teraz wreszcie to poukładam jak należy”.
Pracujesz nad swoim biznesem dzień i noc, czasem rezygnując ze snu. Jesteś marketingowcem, handlowcem, rzemieślnikiem, księgową i kurierem w jednym. Minimalizujesz koszty i liczysz na maksimum zysków. Często gonisz swój ogon, czasami realizujesz swoje plany i osiągasz sukces. To dzieło przypadku czy noworocznych obietnic?
Patrząc, z perspektywy dostawcy rozwiązań dla firm, na rozwój małych i średnich biznesów w Polsce, miałem okazje śledzić wiele historii wzlotów i upadków. Każda z nich zaczynała się planowym działaniem, tablicą korkową na ścianie, poniedziałkowymi zebraniami i folderem pełnym plików w excel’u. To właściwy początek drogi, którą często szybko gubimy. Podobnie jak z noworocznymi obietnicami – zapominamy o pierwotnych założeniach, gubimy się w obowiązkach i wracamy do starych przyzwyczajeń. Dlaczego tak się dzieje?
 marker2
SĄ PRZEPISY NA WSZYSTKO
Moim zdaniem zapominamy o jajecznicy. Masło, cebula, jaja, sól, pieprz, patelnia. Do tego odrobinę ognia i mamy pożywne, dobre śniadanie. Biznes jest znacznie bardziej złożonym tworem od jajecznicy, ale zrobienie dobrego biznesu, tak jak dobrego posiłku, wymaga skutecznego, sprawdzonego przepisu.
Niektórzy nazywają je dobrymi praktykami, inni zarządzaniem przez projekt, zasadami prowadzenia skutecznego biznesu czy dekalogiem przedsiębiorcy. Ile spojrzeń na zagadnienie, tyle nazw i metodologii. Większość z nich jest skuteczna, jeśli potrafimy właściwie diagnozować efekty swoich działań i konsekwentnie realizujemy plan. Jednak to co wydaje się najbardziej istotne to fakt, że ta wiedza pochodzi z zewnątrz. To wykładowcy, liderzy, trenerzy, znajomi z branży, dzielą się z nami swoimi spostrzeżeniami, wiedzą, historiami sukcesów i wspomnieniami porażek.
Prawie sześć lat temu, gdy zajmowałem się szkoleniami, pracując w dziale handlowym, poznałem Pana Tomasza, który brał udział w jednym z technicznych warsztatów organizowanych w Katowicach. Zajęcia prowadził doświadczony trener i inżynier w branży IT. Podczas rozmowy telefonicznej, kilka dni po warsztatach, Pan Tomasz powiedział coś, co utkwiło mocno w mojej pamięci – „przez 15 lat człowiek robi swoje a potem w jeden dzień dowiaduje się, że można łatwiej i szybciej”. Przykład Pana Tomasza pokazuje nam, że czasem warto spróbować rozwiązań, które innym przyniosły korzyść. Szczególnie jeśli ktoś daje nam gotowy sprawdzony przepis. Owszem musisz zawsze dodać coś o siebie, ale podstawy przepisów zawsze są solidne i odporne na przypadek i niepowodzenie.
Dlatego w tym kolejnym, nowym roku życzę Tobie i sobie abyśmy byli otwarci na wiedzę i dobre praktyki. Dzielmy się doświadczeniem, wspierajmy swoje działania i konsekwentnie realizujmy swoje biznesowe i prywatne ambicje. Nie bójmy się zmian i korzystajmy ze sprawdzonych przepisów na skuteczny biznes. Wszystkiego dobrego w 2018!
~ Marcin Sławek DZIUPLA DRWALA
marker2
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s